Konfirmation

Konfirmation 2020


Palmelørdag den 4. april

kl. 10: Sankt Josef 7.D v. præst fra Vor Frue Vindinge

Lørdag den 18. april 
(kun for elever som har bopæl i Domsognet)
kl. 10: Absalon 7.C & alle klasser fra Hedegårdenes skole v. Maria Harms
kl. 12: Absalon 7.A  + 7.B  v. Torben Jeppesen

1. Søndag efter påske den 19. april
kl. 10: Klostermarkskolen 7.A v. Maria Harms
kl. 12: Klostermarkskolen 7.B v. Torben Jeppesen

Lørdag den 25. april
kl. 10: Sankt Josef 7.A v. Marianne Pedersen
kl. 12: Sankt Josef 7.B v. Sarah Krøger Ziethen

2. søndag efter påske den 26. april
kl. 10: Sankt Josef 7.I + Y.8 v. konfirmandunderviser
kl. 12: Sankt Josef 7.C v. konfirmandunderviser

Lørdag den 2. maj
kl. 10: Klostermarksskolen 7.C v. Sarah Krøger Ziethen
kl. 12: Roskilde Private Realskole 7.A v. Ane LaBranche eller konfirmandunderviser

3. søndag efter påske den 3. maj
kl. 10: Roskilde Private Realskole 7.B v. Ane LaBranche eller konfirmandunderviser

Store bededag fredag den 8. maj
kl. 10: Roskilde Private Realskole 7.C v. Ane LaBranche eller konfirmandunderviser

Lørdag den 16. maj
kl. 10: Tjørnegårdsskolen kl. 10 v. Martin Ishøy
kl. 12: Roskilde Private Skole v. præsterne fra Sankt Jørgensbjerg

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *


Spørgsmål vedrørende konfirmation: kontakt den præst, som står nævnt ved dit barns klasse. Du finder kontaktoplysningerne her.

I tvivlstilfælde kontakt kordegnekontoret:
kordegn@roskildedomkirke.dk

Konfirmation 2021


Palmelørdag den 27. marts
kl. 10: Klostermarkskolen 7.B v. præst Torben Jeppesen
kl. 12: Klostermarkskolen 7.A v. Maria Harms

Palmesøndag den 28. marts
(kun for elever som har bopæl i Domsognet)
kl. 10: Absalon 7.C & alle klasser fra Hedegårdenes skole v. Maria Harms
kl. 12: Absalon 7.A  + 7.B  v. Torben Jeppesen

Lørdag den 10. april
kl. 10: Roskilde private Realskole 7.B v. Ane LaBranche
kl. 12: Klostermarkskolen 7.C v. Sarah Krøger Ziethen

Søndag den 11. april
kl. 10: Sankt Josef 7.B v. Sarah Krøger Ziethen
kl. 12: Roskilde privat Realskole 7.A v. Ane LaBranche

Lørdag den 17. april
kl. 10: Sankt Josef 7.D v. Præst fra Vor Frue/Vindinge
kl. 12: Sankt Josef 7.C v. konfirmandunderviser

Søndag den 18. april
kl. 10: Sankt Josef 7.A v. Præst fra Jakobskirken
kl. 12: Sankt Josef 7.I & 7.Y v. konfirmandunderviser

Lørdag den 24. april 
kl. 10: Tjørnegårdsskolen v. Martin Ishøy
kl. 12: Roskilde Private Skole v. præsterne fra Sankt Jørgensbjerg

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *


Spørgsmål vedrørende konfirmation: kontakt den præst, som står nævnt ved dit barns klasse. Du finder kontaktoplysningerne her.

I tvivlstilfælde kontakt kordegnekontoret:
kordegn@roskildedomkirke.dk