Konfirmation

Konfirmation 2019


Lørdag den 6. april

Kl. 10: Klostermarksskolen 7. A ved Maria Harms
Kl. 12: Klostermarksskolen 7.B ved Sarah Krøger Ziethen

Søndag den 7. april
Kl. 10: Absalon Skole 7. C ved Maria Harms 
Kl. 10: Hedegårdenes Skole (alle klasser) ved Maria Harms

Palmelørdag den 13. april
Kl. 10: Absalon Skole 7.A + 7.B ved Torben Jeppesen

Palmesøndag den 14. april
Kl. 10: Klostermarksskolen 7.C ved Torben Jeppesen 

1. lørdag efter påske den 27. april
Kl. 10: Roskilde Private Realskole 7.A ved Ane LaBranche 
Kl. 12: Sankt Josef skole 7.I + Y8 ved konfirmandlærer Lone Jørgensen og Marianne Pedersen

1. søndag efter påske den 28. april
Kl. 10: Roskilde Private Realskole 7. B ved Ane LaBranche 

2. lørdag efter påske den 4. maj
Kl. 10: Sankt Josef 7.D ved Thomas Feddersen
Kl. 12: Sankt Josef 7.A ved Randi Rye

2. søndag efter påske den 5. maj
Kl. 10: Sankt Josef skole 7.B ved Sarah Krøger Ziethen
Kl. 12: Sankt Josef skole 7.C ved Helle Viuf

Lørdag den 25. maj 
Kl. 10: Tjørnegårdsskolen ved præst Martin Ishøy
Kl. 12: Roskilde Private Skole ved præsterne fra Sankt Jørgensbjerg 


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *


Spørgsmål vedrørende konfirmation: kontakt den præst, som står nævnt ved dit barns klasse. Du finder kontaktoplysningerne her.

I tvivlstilfælde kontakt kordegnekontoret:
kordegn@roskildedomkirke.dk

Konfirmation 2020

Palmelørdag den 4. april
kl. 10: Sankt Josef 7.D v. præst fra Vor Frue Vindinge

Lørdag den18. april
kl. 10: Absalon 7.C + alle klasser fra Hedegårdenes skole v. Maria Harms
kl. 12: Absalon 7.A + 7.B v. Torben Jeppesen

1. Søndag efter påske den 19. april
kl. 10: Klostermarkskolen 7.A v. Maria Harms
kl. 12: Klostermarkskolen 7.B v. Torben Jeppesen

Lørdag den 25. april
kl. 10: Sankt Josef 7.A v. Marianne Pedersen
kl. 12: Sankt Josef 7.B v. Sarah Krøger Ziethen

2. søndag efter påske den 26. april
kl. 10: Sankt Josef 7.I + Y.8 v. konfirmandunderviser
kl. 12: Sankt Josef 7.C v. konfirmandunderviser

Lørdag den 2. maj
kl. 10: Klostermarksskolen 7.C v. Sarah Krøger Ziethen
kl. 12: Den Private Realskole  7.A v. Ane LaBranche eller konfirmandunderviser

3. søndag efter påske den 3. maj
kl. 10: Den Private Realskole 7.B v. Ane LaBranche eller konfirmandunderviser

Store bededag fredag den 8. maj
kl. 10: Den Private Realskole 7.C v. Ane LaBranche eller konfirmandunderviser

Lørdag den 16. maj
kl. 10: Tjørnegårdsskolen kl. 10 v. Martin Ishøy
kl. 12: Roskilde Private Skole v. præsterne fra Sankt Jørgensbjerg